Succession, The White Lotus, Ted Lasso and Beef are the main contenders for the 75th edition of the Emmy Awards, the highest honors in the American television industry, which will be awarded on Monday.
Here are the nominations in full:
Outstanding drama series
- Andor
- You better call Saul
- The crown
- Dragon House
- The last of us
- Succession
- The White Lotus
- Yellow jackets
Outstanding comedy series
- Abbott Elementary School
- Barry
- The bear
- Legal Department
- The Marvelous Mrs. Maisel
- Only murders in the building
- Ted Lasso
- Wednesday
Exceptional limited or anthological series
- WINNER: Beef
- Dahmer – Monster: The story of Jeffrey Dahmer
- Daisy Jones and the Six
- Fleishman is in trouble
- Obi Wan Kenobi
Exceptional discussion series
WINNER: The Daily Show with Trevor Noah
- Jimmy Kimmel live
- Late Night with Seth Meyers
- The Late Show with Stephen Colbert
- The problem with Jon Stewart
Outstanding reality competition program
WINNER: RuPaul’s Drag Race
- Fantastic race
- Survivor
- Excellent chef
- The voice
Outstanding Scripted Variety Series
WINNER: Last Week Tonight with John Oliver
- A Black Lady Sketch Show
- Saturday Night Live
Exceptional variety special (live)
WINNER: Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium
- Apple Music’s Super Bowl LVII Halftime Show Featuring Rihanna
- Chris Rock: Selective outrage
- The Oscars
- 75th Annual Tony Awards
Lead actor in a drama series
- Jeff Bridges – The Old Man
- Brian Cox – Estate
- Kieran Culkin – Estate
- Bob Odenkirk – Better Call Saul
- Pedro Pascal – The Last of Us
- Jeremy Strong – Estate
Lead actress in a drama series
- Sharon Horgan – Bad Sisters
- Mélanie Lynskey – Yellow vests
- Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale
- Bella Ramsey – The Last of Us
- Keri Russell – The Diplomat
- Sarah Snook – Estate
Lead actor in a comedy series
WINNER: Jeremy Allen White – The Bear
- Bill Hader-Barry
- Jason Segel – Shrinkage
- Martin Short – Only Murders in the Building
- Jason Sudeikis – Ted Lasso
Lead actress in a comedy series
- Christina Applegate – Dead to Me
- Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel
- Quinta Brunson – Abbott Elementary School
- Natasha Lyonne-Poker Face
- Jenna Ortega – Wednesday
Lead actor in a limited series or movie
WINNER: Steven Yeun – Beef
- Taron Egerton – Black Bird
- Kumail Nanjiani – Welcome to Chippendales
- Evan Peters – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
- Daniel Radcliffe – Bizarre: The Al Yankovic Story
- Michael Shannon – George and Tammy
Lead actress in a limited series or movie
- Lizzy Caplan – Fleishman is in trouble
- Jessica Chastain – George and Tammy
- Dominique Fishback – Essaim
- Kathryn Hahn – Little Beautiful Things
- Riley Keough – Daisy Jones and the Six
Supporting actor in a drama series
WINNER: Matthew Macfadyen – Estate
- F Murray Abraham – The White Lotus
- Nicolas Braun – Estate
- Michael Imperioli – The White Lotus
- Theo James – The White Lotus
- Alan Ruck – Estate
- Will Sharp – The White Lotus
- Alexander Skarsgård – Estate
Supporting actress in a drama series
WINNER: Jennifer Coolidge – The White Lotus
- Elizabeth Debicki – The Crown
- Meghann Fahy – The White Lotus
- Sabrina Impacciatore – The White Lotus
- Aubrey Plaza – The White Lotus
- Rhea Seehorn – Better Call Saul
- J Smith-Cameron – Estate
- Simona Tabasco – The White Lotus
Supporting actor in a comedy series
WINNER: Ebon Moss-Bachrach – The Bear
- Anthony Carrigan-Barry
- Phil Dunster – Ted Lasso
- Brett Goldstein-Ted Lasso
- James Marsden – Jury Function
- Tyler James Williams – Abbott Elementary School
- Henry Winkler-Barry
Supporting actress in a comedy series
WINNER: Ayo Edebiri – The Bear
- Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel
- Janelle James – Abbott Elementary School
- Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary School
- Juno Temple – Ted Lasso
- Hannah Waddingham-Ted Lasso
- Jessica Williams – Shrinkage
Supporting actor in a limited series or movie
WINNER: Paul Walter Hauser – Black Bird
- Murray Bartlett – Welcome to Chippendales
- Richard Jenkins – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
- Joseph Lee – Ox
- Ray Liotta – Black Bird
- Young Mazino – Beef
- Jesse Plemons – Love and Death
Supporting actress in a limited series or film
WINNER: Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
- Annaleigh Ashford – Welcome to Chippendales
- Maria Bello – Beef
- Claire Danes – Fleishman is in trouble
- Juliette Lewis – Welcome to Chippendales
- Camila Morrone – Daisy Jones and the Six
- Merritt Wever – Little Beautiful Things
Writing for a comedy series
WINNER: The Bear – Christopher Storer for System
- Barry – Bill Hader for Wow
- Jury duty – Mekki Leeper for ineffective assistance
- Only Murders in the Building – John Hoffman, Matteo Borghese and Rob Turbovsky for I Know Who Did It
- The other two – Chris Kelly and Sarah Schneider for Cary and Brooke go to an AIDS play
- Ted Lasso – Brendan Hunt, Joe Kelly and Jason Sudeikis for So Long, Farewell
Writing for a drama series
WINNER: Estate – Jesse Armstrong for Connor’s marriage
- Andor – Beau Willimon for One Way Out
- Bad Sisters – Sharon Horgan, Dave Finkel and Brett Baer for The Prick
- Better Call Saul – Gordon Smith for Point And Shoot
- Better Call Saul – Peter Gould for Saul Gone
- The Last of Us – Craig Mazin for a long, long time
- The White Lotus – Mike White for Arrivederci
Writing for a limited or anthology series or film
WINNER: Beef – Lee Sung Jin for Birds Don’t Sing, They Scream in Pain
- Fire Island – Joel Kim Booster
- Fleishman is in trouble – Taffy Brodesser-Akner for Me-Time
- Prey – Patrick Aison & Dan Trachtenberg
- Swarm – Janine Nabers and Donald Glover for Stung
- Bizarre: the story of Al Yankovic – Al Yankovic and Eric Appel
Writing for a variety series
WINNER: Last Week Tonight with John Oliver
- The Daily Show with Trevor Noah
- Late Night with Seth Meyers
- The Late Show with Stephen Colbert
- Saturday Night Live
Production of a comedy series
WINNER: The Bear – Christopher Storer for review
- Barry – Bill Hader for Wow
- The Marvelous Mrs. Maisel – Amy Sherman-Palladino for four minutes
- The Ms Pat Show – Mary Lou Belli for Don’t Touch My Hair
- Ted Lasso – Declan Lowney for So Long, Farewell
- Wednesday – Tim Burton for Wednesday’s Child is Full of Misfortune
Production of a drama series
- Andor – Benjamin Caron for Rix Road
- Bad Sisters – Dearbhla Walsh for The Prick
- The Last of Us – Peter Hoar for a long, long time
- Succession – Andrij Parekh for America Decides
- Succession – Mark Mylod for Connor’s marriage
- Succession – Lorene Scafaria for Living+
- The White Lotus – Mike White for Arrivederci
Production of a limited or anthological series or film
WINNER: Beef – Lee Sung Jin for Figures of Light
- Beef – Jake Schreier for The Great Fabricator
- Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story – Carl Franklin for Bad Meat
- Dahmer – Monster: The story of Jeffrey Dahmer – Paris Barclay for Silenced
- Fleishman is in trouble – Valerie Faris and Jonathan Dayton for Me-Time
- Prey – Dan Trachtenberg
Emmy winners have already been announced in other categories at the Creative Arts Emmys, which took place over two evenings earlier this month. Discover the winners of the first and second nights on the Emmys website.